Jak założyć spółkę partnerską i co musisz o niej wiedzieć?

Jak założyć spółkę partnerską i co musisz o niej wiedzieć?

Wspólnie z parterem zastanawiasz się nad założeniem firmy? Nie wiesz, jak rozpocząć własną działalność? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest spółka partnerska i co ją wyróżnia. Poznaj podstawowe fakty na temat umowy, odpowiedzialności wspólników i kapitału spółki. Sprawdź, jakie są formy opodatkowania spółki partnerskiej i jaką księgowość może prowadzić. Dowiedz się więcej i rozwiej swoje wątpliwości.

Strony www Strony www

Co to jest spółka partnerska?

Spółka partnerska jest to spółka osobowa, która tworzona jest przez wspólników określanych jako partnerzy. Celem spółki partnerskiej jest wykonywanie jednego lub więcej niż jednego wolnego zawodu i kierowanie przedsiębiorstwem pod własną firmą.

Co warto wiedzieć o spółce partnerskiej?

Umowa spółki partnerskiej

By umowa była uznana za ważną, powinna być sporządzona w formie pisemnej oraz zawierać informacje takie jak: nazwa firmy, siedziba spółki, wartość wkładów, przedmiot działania oraz wskazanie wolnego zawodu wykonywanego przez spółkę. Dodatkowe elementy zawarte w umowie spółki partnerskiej zależą już od charakteru spółki, dlatego w niektórych przypadkach można określić np. osoby reprezentujące spółkę. Należy pamiętać, że sporządzenie umowy nie jest jednoznaczne z powstaniem spółki. A więc kiedy powstaje spółka partnerska? Spółkę należy zgłosić do Krajowego Rejestry Sądowego, czyli KRS.

Wspólnicy spółki partnerskiej

Wspólnikami, czyli partnerami spółki mogą być jedynie osoby, które maja uprawnienia do wykonywania takich zawodów jak: adwokat, aptekarz, architekt, inżynier budownictwa, biegły rewident, broker ubezpieczeniowy, doradca podatkowy, makler papierów wartościowych, doradca inwestycyjny, księgowy, lekarz, lekarz dentysta, lekarz weterynarii, notariusz, pielęgniarka, położna, radca prawny, rzecznik patentowy, rzeczoznawca majątkowy, tłumacz przysięgły.

Odpowiedzialność spółki partnerskiej

Partner nie jest odpowiedzialny zarówno za zobowiązania spółki związane z wykonywaniem przez partnerów wolnego zawodu, jak i za zobowiązania spółki będące konsekwencją działania osób zatrudnionych przez spółkę, które były kierowane przez innego partnera spółki. Warto pamiętać, że istnieje możliwości dokonania zmian w zakresie odpowiedzialności. Oznacza to, że jeden lub kilku partnerów mogą wyrazić zgodę na ponoszenie odpowiedzialności w takim stopniu jak wspólnicy spółki jawnej

Chcesz zwiększyć ruch na stronie? Zbudować zaufanie klientów? Doradzimy Ci, jak to zrobić. Sprawdź>>

Majątek spółki partnerskiej

Co do zasady zysk osiągnięty przez wspólników spółki jest dzielony między nimi. Szczegółowe zasady podziału powinny znajdować się w zawieranej pomiędzy stronami umowie.

Kapitał spółki partnerskiej

Minimalny kapitał zakładowy nie jest wymagany.

Składki ZUS

Składki ZUS opłacane są przez każdego ze wspólników osobno. Obowiązkiem spółki jest zgłoszenie i rozliczanie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne za pracowników, których zatrudnia. W razie wątpliwości skorzystaj z usług biura rachunkowego.

Jakie są formy opodatkowania spółki partnerskiej?

Do wyboru są dwie formy opodatkowania spółki partnerskiej:

  • Skala podatkowa

  • Podatek liniowy – 19%

Jaką księgowość wybrać?

Księgowość w spółce partnerskiej można prowadzić w formie księgi przychodów i rozchodów. Limitem dla tej formy księgowości jest przekroczenie dochodów w wysokości 2 milionów euro – wówczas konieczne jest prowadzenie ksiąg rachunkowych, czyli pełnej księgowości.

Dla kogo najlepsza będzie spółka partnerska?

Spółka partnerska jest przeznaczona przede wszystkim dla osób wykonujących wolne zawody i które chcą ze sobą współpracować. Ponadto tym, co odróżnia tę spółkę od innych spółek, jest ograniczenie odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Oznacza to, że wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności za szkody, które powstały w wyniku działania pozostałych partnerów.

Przeczytaj, jak zarejestrować działalność

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas