Jak zarejestrować firmę krok po kroku?

Jak zarejestrować firmę krok po kroku?

Przy rejestracji działalności gospodarczej należy dopilnować wielu formalności. Założenie firmy to nie tylko rejestracja w urzędzie ale także podjęcie wielu ważnych decyzji, które będą miały wpływ na rozwój naszego biznesu. Przeczytaj, jakie kroki należy poczynić, aby zacząć własną działalność i o czym nie należy zapominać.

Strony www Strony www

Złożenie wniosku CEIDG - 1

Jeżeli chcesz założyć jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną, musisz uzyskać wpis do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Wpis ten uzyskuje się poprzez wypełnienie wniosku CEIDG-1. Pamiętaj, że możesz zrobić to w urzędzie lub przez Internet. Zanim podejmiesz decyzję o rejestracji działalności gospodarczej, przeczytaj, kiedy nie musisz rejestrować działalności gospodarczej.

rejestracja firmy

Rejestracja firmy w Urzędzie skarbowym dla celów VAT

Każdy przedsiębiorca, który rozpoczyna własną działalność, zanim wykona pierwszą czynność, która podlega opodatkowaniu, musi zarejestrować się w wybranym urzędzie skarbowym, jako podatnik VAT.  W niektórych przypadkach jednak przedsiębiorca może zostać zwolniony od płacenia podatku. Sprawdź, kto musi płacić VAT, a kto może być zwolniony.

Wybór składek w ZUS

Jeżeli rozpoczynasz pozarolniczą działalność gospodarczą, musisz opłacać składki ZUS. Można wybrać spośród normalnych składek oraz składek na preferencyjnych warunkach. Przydatna może okazać się pomoc biura rachunkowego.

Założenie rachunku bankowego

Założenie osobnego rachunku bankowego dla potrzeb firmy nie jest obowiązkowe. Takie rozwiązanie ma jednak dużo zalet – szczególnie przy rozliczeniach z urzędem skarbowym. Przeczytaj, czym kierować się przy wyborze firmowego konta bankowego.

Chcesz zwiększyć ruch na stronie? Zbudować zaufanie klientów? Doradzimy Ci, jak to zrobić. Sprawdź>>

Wyrobienie pieczątki

Na początku swojej biznesowej drogi warto zadbać o wyrobienie pieczątki. Nie jest ona obowiązkowa, ale na pewno jest bardzo pomocna – ułatwia wystawianie dokumentów i przydaje się przy podpisywaniu deklaracji oraz wniosków. Zanim zdecydujesz się wyrobić pieczątkę, zdobądź przydatne informacje – dowiedz się, jakie informacje powinny być zamieszczone na firmowej pieczątce.

Uzyskanie koncesji, zezwolenia, licencji

Każdy biznes ma inną charakterystykę. Przy prowadzeniu niektórych rodzajów działalności gospodarczej wymagana jest specjalna zgoda. Przeczytaj, kiedy trzeba uzyskać licencje, koncesje, wpis do rejestru czy specjalne zezwolenie. Zdobądź także ważne informacje dotyczące tego, jak zdobyć koncesje.

Zgłoszenie do PIP i Sanepidu

W 2013 roku zniesiony został obowiązek zgłaszania informacji o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności do okręgowego inspektora pracy. Zmiany te jednak nie dotyczą przedsiębiorców, których działalność wymaga zachowania szczególnej higieny. Sprawdź, kiedy niezbędne jest zgłoszenie swojej działalności do Sanepidu oraz do PiP-u.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas