Gdzie rejestrować firmę – w urzędzie czy przez internet?

Gdzie rejestrować firmę – w urzędzie czy przez internet?

Złożyć wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) można nie tylko w urzędzie, ale także przez internet. Rejestracja firmy online jest szybsza i wygodniejsza. Sprawdź, jak złożyć wniosek CEIDG-1 przez internet i poznaj zalety takiej formy zakładania działalności.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jak możemy zarejestrować firmę?

Złożyć wniosek możesz na cztery sposoby:

 • wysłać go online – https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/. Pamiętaj, że musisz posiadać Profil Zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny;

 • uzupełnić formularz bez logowania – https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/. Wydrukować go, podpisać i zanieść do urzędu;

 • uzupełnić formularz w urzędzie gminy;

 • przesłać formularz drogą pocztową. W tym wypadku niezbędne będzie notarialne potwierdzenie podpisu.

Pamiętaj, że przesłanie wniosku przez internet i stworzenie Profilu Zaufanego jest wygodniejszą opcją niż tradycyjna rejestracja.

Sam proces wypełniania wniosku może odbyć się także anonimowo – po wypełnieniu formularza wniosek będzie czekał na ciebie w urzędzie gminy. W takim przypadku trzeba potwierdzić jego złożenie osobiście na miejscu, dlatego lepiej założyć konto ePUAP i załatwić wszystkie formalności przez Internet.

Co zrobić przed rejestracją firmy?

Zanim rozpoczniemy cały proces rejestracji, załóżmy zatem Profil Zaufany w ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej). Pozwoli nam to na komunikację z jednostkami administracji publicznej: Profil Zaufany da nam możliwość składania pism elektronicznych oraz szybkiej edycji danych firmy przez internet. Najprościej jest założyć go przy pomocy konta bankowego:

 • wejdź na stronę banku i upewnij się, że twój bank oferuje taką możliwość;

 • zaloguj się na konto bankowe;

 • znajdź formularz – założenie Profilu Zaufanego;

 • uzupełnij go;

 • wyślij wypełniony formularz.

Chcesz zwiększyć ruch na stronie? Zbudować zaufanie klientów? Doradzimy Ci, jak to zrobić. Sprawdź>>

Dalsze kroki

Po utworzeniu Profilu Zaufanego możesz przystąpić do zakładania firmy. Niezbędne do tego będzie założenie konta w CEIDG – umożliwi to założenie firmy online i pozwoli na zarządzanie danymi firmy bez wizyty w urzędzie. Żeby założyć konto w CEIDG:

 1. Wejdź na stronę CEIDG i kliknij przycisk – załóż konto;

 2. Określ sposób potwierdzenia tożsamości – Profil Zaufany ePUAP;

 3. Zaloguj się do ePUAPu;

 4. Uzupełnij dane o użytkowniku.

Po wykonaniu wszystkich niezbędnych kroków możesz przystąpić do zakładania firmy – zobacz, jak krok po kroku wypełnić wniosek CEIDG-1. Pamiętaj, że założenie firmy jest całkowicie bezpłatne. Przy zakładaniu firmy warto skorzystać z pomocy prawnika.

Rejestracja spółek

Przez Internet można także wpisać spółkę do KRS. Cały proces odbywa się za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Pamiętaj, że składane wnioski oraz załączniki, a także wszystkie inne dokumenty, które składasz do KRS opatrzone muszą być kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub też podpisem, który potwierdzony jest Profilem ePUAP. Jeżeli notariusz opatrzył kwalifikowanym podpisem elektronicznym wypisy aktów notarialnych, można je przesłać do sądu rejestrowego również drogą elektroniczną.

Wymagania formalne są powodem, dla którego tradycyjna forma składania wniosków jest popularniejsza. Jednak z dniem 20 marca 2020 roku zostanie wprowadzony obowiązek składania wszystkich wniosków do rejestru KRS drogą elektroniczną.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas