Z jakich dotacji unijnych warto skorzystać?

Z jakich dotacji unijnych warto skorzystać?

Chcesz rozpocząć własną działalność, jednak brakuje ci środków na realizację wszystkich celów? Jesteś przedsiębiorcą i chcesz zainwestować w rozwój firmy, ale nie masz wystarczających funduszy? Sprawdź, na jakie dofinansowanie możesz liczyć. Dowiedz się, z jakich dotacji unijnych możesz skorzystać i rozpocznij biznes lub poszerz swoją działalność.  

Strony www Strony www

Dotacje unijne na rozpoczęcie działalności

W ramach środków unijnych przyznawanych w latach 2014-2020 możesz skorzystać z dofinansowania na start własnej firmy. Warto wiedzieć, że wsparcie dedykowane jest nie tylko do młodych osób, ale także osób, które ukończyły 30 lat i znajdują się w trudnej sytuacji. Dotacje unijne obejmują zarówno środki finansowe, jak i doradztwo, szkolenia i praktyki.

Pomoc dla młodych

Jesteś osobą poniżej 30. roku życia, w dodatku nie uczysz się, ani nie pracujesz? Marzysz o prowadzeniu własnej firmy? W takim razie możesz skorzystać z pomocy w postaci dofinansowania na założenie własnego biznesu.

Niezbędny krok do otrzymania dotacji unijnych na rozpoczęcie działalności to analiza twojej sytuacji, na podstawie której dopasowane zostaną odpowiednie środki. Możesz otrzymać niezbędne pieniądze na start, których pula przekracza 20 tysięcy złotych, a także pakiet szkoleń i przydatnych porad biznesowych.

Środki dla osób 30+

Na wsparcie z Unii Europejskiej mogą liczyć nie tylko młodzi. Jakie warunki musisz spełnić? Wymagania różnią się w poszczególnych województwach, dlatego szczegóły warto sprawdzić w lokalnych urzędach. Na dotację mogą liczyć m.in. kobiety, mężczyźni, którzy ukończyli 50 lat, osoby niepełnosprawne, o niskich kwalifikacjach, a także bezrobotne przez długi czas.

Jeśli nie spełniasz powyższych warunków, bo np. pracujesz, masz możliwość ubiegania się o pożyczkę na rozpoczęcie działalności. Droga do uzyskania takiej pożyczki nie jest skomplikowana, a kwota może przekroczyć nawet 40 tysięcy złotych. W tym celu należy zwrócić się do wojewódzkiego urzędu pracy. Więcej informacji znajdziesz w Wyszukiwarce Dotacji.

Własny biznes na wsi

Również rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą zdobyć dofinansowanie unijne w kwocie do 100 tysięcy złotych. W tym celu musisz złożyć wniosek w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na pomoc mogą liczyć też mieszkańcy wsi, którzy nie trudnią się rolnictwem – dla takich osób dedykowane są Lokalne Grupy Działania.

Finansowanie startupów

Jeśli uważasz, że masz dobry pomysł na biznes i planujesz uruchomienie startupu, skorzystaj z możliwości finansowania innowacyjnych pomysłów na biznes, jakie dają fundusze UE – są to m.in. programy Starter i BizNest.

Fundusze poręczeniowe

Nie spełniasz żadnych z powyższych warunków, jednak chcesz rozpocząć działalność i nie masz odpowiednich środków? Zamiast starania się o kredyt w banku, możesz rozważyć pomoc w postaci funduszy poręczeniowych.

Pożyczki, kredyty czy poręczenia możesz uzyskać też w ramach inicjatywy JEREMIE, której pomysłodawcą jest Komisja Europejska.

Chcesz zwiększyć ruch na stronie? Zbudować zaufanie klientów? Doradzimy Ci, jak to zrobić. Sprawdź>>

Fundusze unijne na rozwój firmy

Jesteś już przedsiębiorcą i masz pomysły na rozwój swojej firmy, jednak brakuje ci funduszy na realizację swoich celów? Możesz skorzystać ze środków w ramach Programów Operacyjnych i Regionalnych UE.

Badania i innowacje

Jeśli prowadzisz prace badawcze lub zajmujesz się wdrażaniem innowacji, możesz uzyskać pomoc z Programu Inteligentny Rozwój, Polska Wschodnia lub z innego lokalnego programu.

Wsparcie informatyzacji

Fundusze unijne mogą pomóc w informatyzacji twojej firmy. Z dotacji unijnych dla firm mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy chcą rozwinąć e-sklep, wprowadzić rozwiązania B2B lub zainwestować w elektroniczne systemy wspomagające zarządzanie firmą.

Pomoc dla rozwiązań ekologicznych

Jeśli stawiasz na ekologię, również możesz starać się o dofinansowanie. Pozyskane pieniądze mogą zostać zainwestowane na przykład w termomodernizację lub wprowadzenie energooszczędnych technologii dotyczących ogrzewania czy wentylacji w twojej firmie.

Korzystne pożyczki

Możesz skorzystać z pomocy w formie pożyczek, których uzyskanie jest łatwiejsze, niż dostanie zwykłego kredytu. Fundusze europejskie mogą stanowić również poręczenie, czyli być gwarancją spłaty kredytu w banku.

Wsparcie firmy za granicą

Osoby prowadzące działalność za granicą, również mogą liczyć na dofinansowanie. Przedsiębiorcy prowadzący firmę we wschodniej Polsce, a dokładniej w województwach – warmińsko-mazurskim, podlaskich, lubelskim, świętokrzyskim lub podkarpackim, mogą skorzystać ze wsparcia z programu Polska Wschodnia.

Szkolenia

Do rozwoju każdej firmy potrzebna jest odpowiednia wiedza i orientowanie się w najnowszych trendach. Chcesz zdobyć nowe umiejętności? Skorzystaj z dofinansowania na szkolenia, kursy, studia podyplomowe czy zajęcia profesjonalnego coachingu.

Źródło: biznes.gov.pl 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas