Założenie działalności gospodarczej – lepiej w Polsce czy za granicą?

Założenie działalności gospodarczej – lepiej w Polsce czy za granicą?

Polski przedsiębiorca nie musi prowadzić swojej działalności w Polsce. Nie musi także ograniczać swojej działalności do krajowego rynku. Rynek Unii Europejskiej stwarza dużo możliwości. Rozwijanie firmy i poszukiwanie zysków na terenie Europy nie jest złym pomysłem. Sprawdź, jakie korzyści płyną z założenia swojej działalności poza granicami kraju i co potrzebne jest do jej założenia.

Strony www Strony www

Polscy przedsiębiorcy zniechęceni ograniczeniami biurokratycznymi często korzystają z możliwości, które dają im inne państwa. Mają oni do wyboru dwie ścieżki:

  • mogą funkcjonować na rynkach zagranicznych jako polscy przedsiębiorcy;

  • mogą swoją działalność zarejestrować w kraju, w którym chcą świadczyć usługi.  

W większości państw Unii Europejskiej rejestr działalności gospodarczej nie jest skomplikowany. W Irlandii czy w Wielkiej Brytanii można zrobić to przez internet, a formy prowadzenia działalności gospodarczej w większości państw wspólnoty są analogiczne do tych występujących w Polsce. Jeżeli chcesz założyć firmę skorzystaj z porad prawnika.

Niezbędne do wypełnienia formalności związanych z założeniem działalności gospodarczej za granicą będą:

  • paszport;

  • akt urodzenia;

  • zaświadczenie o zameldowaniu albo umowa najmu w kraju, w którym będziemy prowadzić działalność;

  • zaświadczenie o niekaralności – przetłumaczone na język kraju, w którym rejestrujemy firmę.

Zalety prowadzenia firmy za granicą

Działalność gospodarcza za granicą ma wiele zalet. W Czechach zaletami będą:

  • ZUS – W Polsce preferencyjne stawki dla nowych przedsiębiorców obowiązują przez 2 lata (ok. 470 zł) plus podatek CIT (19% dochodu), natomiast zwykła stawka ZUS to w przybliżeniu 1100 – 1150 zł. W Czechach stawka ZUS to 610 zł bez podatku;

  • konto bankowe – żeby zarejestrować działalność nie musisz mieć konta w czeskim banku;

  • Czesi nie naliczają także akcyzy od samochodów, a ich VAT jest niższy.

Minusem założenia firmy w Czechach jest to, że najprawdopodobniej będziesz musiał skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego biura – koszt ok. 1400 zł . Możesz jednak zdecydować się na wirtualne biuro. Jego koszt to 50 – 100 zł miesięcznie. Koszty księgowości wyniosą od 150 do 200 zł miesięcznie. Podobne sumy zapłacimy jednak w Polsce.

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>>

Kolejnym krajem, w którym warto jest założyć biznes to Niemcy. Będzie to świetny pomysł, jeżeli chcesz prowadzić tam interesy, ponieważ Niemcy chętniej współpracują z niemieckimi firmami.

Zaletą prowadzenia działalności w Wielkiej Brytanii jest natomiast kwota wolna od podatku. W Polsce kwota ta wynosi 3000 zł, a w Wielkiej Brytanii jest to, aż 11 000 funtów, czyli ok. 55 000 zł.

Prowadzenie firmy za granicą ma swoje plusy. Pozwala uniknąć wielu kosztów, ale należy pamiętać, że takie rozwiązanie nie wpływa dobrze na rozwój państwa. Państwo traci. Przedsiębiorca, zakładając działalność gospodarczą za granicą, nie płaci CIT-u, nie wspiera ZUS-u i nie uiszcza opłat administracyjnych, nie wspierając tym samym urzędów.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas