Czego nie można napisać w ogłoszeniu o pracę?

Nadszedł ten czas. Twoja firma się rozwija i pora zatrudnić pracowników. Przygotowujesz ogłoszenie, chcesz je opublikować w lokalnej gazecie i internecie. Stop! Czy wiesz, że nie wszystko możesz w takim anonsie zawrzeć?

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Czego nie powinno zawierać ogłoszenie o pracę?

W Polsce obowiązuje zasada równego traktowania w zatrudnieniu, która obowiązuje także na etapie formułowania ogłoszeń o pracę. Jednak wciąż jest wiele ogłoszeń, które łamią zasady. Pracodawcy albo nie znają przepisów antydyskryminacyjnych albo nic sobie nie robią z zasady równego traktowania.

Jedną z najczęstszych form dyskryminacji w ogłoszeniach o pracę jest stosowanie wymagań dotyczących płci lub wieku. Zgodnie z prawem nie wolno napisać, że poszukujesz kobiety na stanowisko asystentki albo zatrudniasz osoby do 25 lat. W wielu przypadkach pracodawcy nawet nie zdają sobie sprawy, że w ten sposób łamią prawo. Wiele ogłoszeń o pracę nie zawiera wymagań dotyczących wieku. Podkreśla się w nich jednak, że na danym stanowisku praca jest w „młodym, dynamicznym zespole”. Czasem oferta zawiera zachęcające zdjęcie, z którego uśmiecha się grupa młodych, pełnych energii ludzi. Dla odbiorcy to sygnał, że firma poszukuje młodych osób.

Jeśli nie wiesz, jak dokładnie sformułować ogłoszenie o pracę, możesz skorzystać z pomocy firm świadczących usługi doradztwa personalnego.

Czy da się obejść równouprawnienie?

A co jeśli prowadzisz firmę budowlaną i potrzebujesz murarza? Jest niemal pewne, że do takiej pracy będziesz szukał mężczyzny. Jak więc ułożyć tekst ogłoszenia, by nie posadzono Cię o dyskryminację? Zamiast pisać: poszukuję murarza, co ewidentnie wskazuje na mężczyznę, wystarczy ująć to tak: szukam osoby do pracy na stanowisku murarz. Niemal to samo, a oskarżenia o dyskryminację nie będzie.

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak.>>

A co ze zdjęciem?

Niewielu pracodawców zdaje sobie sprawę z faktu, że narażają się na zarzut dyskryminacji, jeśli proszą kandydatów o przesyłanie dokumentów aplikacyjnych ze zdjęciem. Nie może być bowiem tak, że pracodawca zaprosi na rozmowę kwalifikacyjną osoby nie o najlepszych kwalifikacjach, ale te, które najbardziej mu się spodobały z wyglądu.

W ogłoszeniach o pracę można zatem zawrzeć wymagania, jakich oczekuje pracodawca: wiedza, doświadczenie, wykształcenie, umiejętności, zaliczone dodatkowe kursy itp. Nie można natomiast umieszczać wymagań, dotyczących ich cech indywidualnych: wieku, wyglądu, płci, rasy i wszystkich innych, które wykluczają pewną grupę ludzi z udziału w rekrutacji.

Przeczytaj, jakie są obowiązki pracodawcy.

Co grozi za dyskryminację?

Warto zaznaczyć, że dyskryminacja w ogłoszeniach o pracę jest częsta. Mimo to wyjątkowo trudno ją udowodnić. To na barkach organów kontrolujących spoczywa obowiązek udowodnienia, że do dyskryminacji faktycznie doszło. Zupełnie inaczej jest jednak w sytuacji, gdy kandydat na pracownika poczuje się dyskryminowany i pozwie niedoszłego pracodawcę do sądu pracy. Wtedy to firma, która dała ogłoszenie o pracę, musi udowodnić, że nikogo pod żadnym względem nie dyskryminowała.

Przeczytaj, na czym polega mobbing w pracy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas