Wypalenie zawodowe – jak sobie z nim radzić?

Wypalenie zawodowe – jak sobie z nim radzić?

Jeśli Twoja praca przestała sprawiać Ci przyjemność, a po powrocie do domu czujesz rozdrażnienie i irytację, być może cierpisz na syndrom wypalenia zawodowego. Przyczyny takiego stanu mogą być różne – dlatego podpowiadamy, co zrobić, by skutecznie walczyć z wypaleniem zawodowym i jak zapobiegać jego pojawieniu się w przyszłości. Przeczytaj nasz poradnik.

Strony www Strony www

Czym jest wypalenie zawodowe?

Wypaleniem zawodowym nazywamy stan, w którym wykonywana do tej pory praca staje się dla nas męcząca, powoduje wyczerpanie psychiczne i fizyczne. Jego objawy w każdym przypadku są inne, jednak najczęściej u osób zmagających się z syndromem wypalenia zawodowego pojawiają się bóle głowy, problemy ze strony układu pokarmowego, ciągłe zmęczenie, rozdrażnienie i irytacja, poczucie bezsilności, utrata pewności siebie, a także niechęć do wykonywania służbowych obowiązków.

Wypalenie zawodowe najczęściej pojawia się u osób zajmujących stanowiska związane z kontaktem z ludźmi i edukacją – nauczycieli, lekarzy, pracowników socjalnych i psychologów. Należy jednak pamiętać, że objawy zaburzenia mogą pojawić się niezależnie od wykonywanego zajęcia.

Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>

Jak uniknąć syndromu wypalenia zawodowego?

Najczęstszą przyczyną wypalenia zawodowego jest długotrwały stres, który wywołują napięte relacje z przełożonymi, rywalizacja z innymi pracownikami, natłok pracy i duża odpowiedzialność związana z wykonywanym zajęciem. Dlatego bardzo ważne jest, by podczas pracy znaleźć czas na krótki odpoczynek i dbać o odpowiednią ilość snu. Wówczas nasz organizm będzie miał czas na regenerację.

Od problemów w pracy skutecznie odciągnie nas hobby i uprawianie sportu. Nie od dziś wiadomo, że w wyniku wysiłku fizycznego nasz organizm uwalnia endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia. Krótki trening po ciężkim dniu w pracy z pewnością sprawi, że poczujemy się lepiej. Jeśli nie mamy siły na wysiłek fizyczny, możemy również postawić na spacer po parku. Zieleń pomoże nam się zrelaksować i wyciszyć.

Innym źródłem wypalenia zawodowego jest pracoholizm. Osoba, dla której praca jest priorytetem, często obwinia się za niepowodzenia zawodowe, pracuje zbyt dużo i zaniedbuje czas, który powinna poświęcić swoim bliskim. Ciągła praca sprawia, że jesteśmy zestresowani i sfrustrowani, a przez to pracujemy jeszcze gorzej. To błędne koło można jednak przerwać, ustalając sobie priorytety. Należy przy tym unikać brania na siebie więcej, niż jesteśmy w stanie zrobić.

Zastanawiasz się, jak uniknąć wypalenia zawodowego? Świetnym sposobem jest na przykład odpowiednie zarządzanie czasem. Zaplanujmy swój dzień tak, aby znalazły się w nim godziny przeznaczone zarówno na obowiązki, jak i rodzinę oraz własne przyjemności, bez poczucia, że zaniedbujemy którąkolwiek z tych spraw.

Jak sobie poradzić z wypaleniem zawodowym?

Oczywiście lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego ważne jest, aby wziąć sobie do serca nasze rady z poprzedniego akapitu. Co jednak robić w sytuacji, gdy problem wypalenia zawodowego już się pojawił?

  • Postaraj się utrzymywać równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Więcej o idei work-life balance przeczytasz tutaj.

  • Wyznaczaj sobie realistyczne cele, które pozwolą Ci śledzić własne postępy. Jeśli zauważysz, że osiągasz to, co udało Ci się zaplanować, Twoje poczucie wartości wzrośnie, a Ty znów odzyskasz chęć do pracy.

  • Sprawy zawodowe traktuj mniej osobiście. Zbyt duże zaangażowanie w zadania może spowodować, że przegapisz granicę między tym, co dotyczy bezpośrednio Ciebie, a tym, co związane jest z Twoją karierą.

  • Jeśli Twój pracodawca stosuje mobbing, czas zmienić miejsce zatrudnienia. Znajdź firmę, która dba o zdrowie swoich pracowników i stawia na wysoką jakość kontaktów interpersonalnych.

  • Jeśli jest Ci trudno wprowadzić zmiany na własną rękę, skorzystaj z pomocy specjalisty. Może to być psycholog lub coach, który podpowie Ci, co zrobić, by czuć się spełnionym w sferze zawodowej i prywatnej. Profesjonalista pomoże Ci również znaleźć przyczyny wypalenia, dzięki czemu łatwiej będzie Ci je wyeliminować.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter