Jak odzyskać zagraniczny dług?

Jak odzyskać zagraniczny dług?

Polski przedsiębiorca nawiązuje kontakty biznesowe z klientami z całego świata. Zdarza się, że zagraniczny klient zalega z płatnościami. Zmagania z takim kontrahentem mogą okazać się bardzo trudne. Dowiedz się, jak odzyskać dług od zagranicznego dłużnika oraz jakie elementy są istotne przy odzyskiwaniu swoich należności za granicą.

Strony www Strony www

Co jest istotne przy odzyskiwaniu zagranicznego długu?

Przede wszystkim należy pamiętać, że w stosunku do zagranicznego dłużnika należy zachować takie same zasady działania jak względem polskiego dłużnika. Najważniejsza jest szybka i profesjonalna reakcja. Im świeższy dług, tym prościej i szybciej można go odzyskać – przeczytaj, czym jest windykacja. Z windykacją nie należy zwlekać, szczególnie gdy dłużnik unika kontaktu.

Indywidualne próby odzyskania pieniędzy, mogą opóźnić rozwiązanie sprawy. Znajomość regulacji prawnych poszczególnych państw jest niezbędna do podjęcia jakichkolwiek działań. To samo można powiedzieć o znajomości mentalności danego kraju i płynnego oraz bezbłędnego posługiwania się obcym językiem. Warto zatem zaangażować firmę windykacyjną, która specjalizuje się w odzyskiwaniu zagranicznych długów.

Warto także działać przed powstaniem szkody. W umowie z zagranicznym kontrahentem zadbaj o to, aby dopisać wzmiankę, że w razie zaległości sprawa będzie rozpatrywana przez polski sąd oraz na podstawie polskich przepisów. Ułatwi to znacznie dochodzenie swoich racji.

Chcesz zwiększyć ruch na stronie? Zbudować zaufanie klientów? Doradzimy Ci, jak to zrobić. Sprawdź>>

Zawsze podpisuj umowę i gromadź wszelką dokumentację. Jeżeli nie dopilnujesz tej podstawowej kwestii, windykacja sądowa może okazać się niemożliwa. Każdy dokument sprzedaży i umowa to podstawa do podjęcia działań windykacyjnych.

Co ma wpływ na skuteczną windykację zagraniczną?

Jeżeli szybko podjąłeś działania i dług nie jest przeterminowany, jesteś na dobrej drodze do odzyskania należności. Zawsze możesz także pomyśleć o tym, co będzie dla ciebie lepiej opłacalne – windykacja czy sprzedaż długu.

Większość krajów europejskich może pochwalić się uproszczonymi i niedrogimi procedurami upominawczymi. Gruntowna wiedza to podstawa w skutecznej windykacji zagranicznej. Potrzebny jest zatem ktoś, kto dokładnie będzie znał szczegóły dotyczące terminów, kosztów oraz działań, które należy podjąć i które różnią się w zależności od kraju dłużnika.

Pamiętaj, że na wschodzie urzędy często działają opieszale. Dodatkowo biurokracja w tych krajach skutecznie spowalnia proces windykacji. Często konieczne jest przedstawienie ogromnej ilości dokumentacji.

Ile kosztuje odzyskanie zagranicznego długu?

W większości przypadków windykacja zagraniczna trwa od 120 do 160 dni – niezależnie od kraju. Jeżeli sprawę można rozwiązać polubownie, czas trwania odzyskiwania należności zmniejsza się do okresu 60 do 90 dni. Wszystko zależy od zawiłości sprawy. Należy pamiętać, że w przypadku sądowych spraw konieczne będą tłumaczenia przysięgłe dokumentów. Generuje to dodatkowe koszty.

Pomoc firmy windykacyjnej także jest kosztowna. Opłata za usługi firmy zależna jest od wysokości długu. Na umowie nie figuruje kwota, ale procent od odzyskanej sumy. Do prowizji należy doliczyć także opłatę wstępną, którą trzeba uiścić bez względu na wynik działań.

Największy koszt to obsługa firmy prawnej w kraju dłużnika, jeżeli trzeba będzie wejść na drogę sądową. Przykładowo w Wielkiej Brytanii kancelarie prawne obliczają swoje koszta na podstawie godzinowej stawki pracy. Co za tym idzie, nie można w pełni oszacować kosztów, które w rezultacie mogą sięgać nawet około 40 lub nawet 60 procent kosztów sporu. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas