Jak powolne ładowanie i nieintuicyjna nawigacja wpływają na stronę?

Jak powolne ładowanie i nieintuicyjna nawigacja wpływają na stronę?

Dziś nie lubimy czekać. Nie chcemy tracić cennych minut, które moglibyśmy spożytkować na coś produktywnego. Zdecydowanie wolimy mieć wszystko podane jak na tacy – niemal natychmiast i przystępnej formie. Czekać nie chcą w szczególności użytkownicy Internetu. Czego jeszcze nie lubią internauci? Nie tylko zbyt wolno wczytujących się witryn, ale także takich, które nie są przejrzyste i przyjazne w użytkowaniu. Właśnie tym dwóm problemom przyjrzymy się w artykule – powolnemu ładowaniu i nieintuicyjnej nawigacji. Sprawdź, jak nie popełnić tych błędów na swojej stronie WWW.

Jaki skutek przynosi wolno ładująca się strona?

Z pewnością przeglądasz dziennie wiele różnych stron. Wyobraź sobie, że po wpisaniu w wyszukiwarkę znalazłeś interesujący Cię wynik i chcesz szybko uzyskać potrzebną informację. Po kliknięciu w link spodziewasz się, że od razu dotrzesz do celu, tymczasem okazuje się, że witryna wymaga ładowania. Czy poczekasz? Być może, jednak prawdopodobnie szybko opuścisz serwis.

Podobnie zrobią inni użytkownicy, w tym również Twoi klienci. Co więc powoduje zbyt długo wczytująca się strona? Odpowiedź jest prosta: zniecierpliwienie i odpływanie użytkowników, którzy z pewnością przejdą pod adres konkurencji.

Teorię popiera praktyka, a statystki mówią same za siebie. Badania wskazują, że w sytuacji, gdy strony WWW ładują się zaledwie o 1 sekundę dłużej, niezadowolenie użytkowników wzrasta o 16%, a współczynnik konwersji spada o 7%[1].

wolne ładowanie strony

Wolne ładowanie nie wzmacnia pozycji w wynikach wyszukiwania, więc strona ląduje nisko. Jeżeli masz wątpliwości, czy Twoja witryna ładuje się z odpowiednią prędkością, skorzystaj z narzędzia Google – PageSpeed Insight.

Co wpływa na szybkość ładowania strony? Podstawowe błędy

Istnieje kilka czynników, które spowalniają działanie strony. Do typowych błędów, które warto wyeliminować lub poprawić, należą:

 • nagromadzenie animacji i niepotrzebnych efektów – warto je usunąć,

 • grafiki i zdjęcia o zbyt dużej wadze i wymiarach – wymagają optymalizacji,

 • projekt strony oparty o przestarzałe technologie – konieczna przebudowa i aktualizacja,

 • przeładowanie wtyczkami – trzeba usunąć te nieużywane,

 • skomplikowany kod źródłowy serwisu – wymaga zminifikowania,

 • nieskompresowane pliki źródłowe strony – niezbędna kompresja,

 • niewydolny hosting – warto poszukać lepszego (przeczytaj, jak znaleźć dobry hosting).

Jak więc widać, techniczne kwestie to podstawa. Postaraj się wyeliminować powyższe błędy, a z pewnością zobaczysz efekty w postaci szybciej ładującej się strony. Wpłynie to również na pozycjonowanie Twojej witryny w wynikach wyszukiwania.

Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak>>

Dlaczego strona nie jest intuicyjna i przyjazna dla użytkownika?

Kolejny problem, który irytuje użytkowników, to nieintuicyjne poruszanie się po witrynie. Strona powinna być wygodna w użytkowaniu – czytelna i prosta w odbiorze. Klient odwiedzający Twój serwis nie powinien się głowić, jak dokonać zakupu, czy tracić czas na poszukiwania zakładki z kontaktem do firmy.

Jakie błędy są często popełniane na stronach WWW, jeśli chodzi o nawigację?

 • Brak czytelnego menu – użytkownik nie wie, w co kliknąć, poszczególne elementy nie są uporządkowane, ani opisane. Postaw się w roli odwiedzającego i krok po kroku zaprojektuj stronę,

 • Brak CTA – gdy na stronie brakuje wyraźnych wezwań do działania, użytkownik może czuć się zagubiony. Brak dostrzegalnego oznaczenia elementów umożliwiających kliknięcie utrudnia przejście dalej. 

 • Brak ścieżek powrotu (bread crumbs) i aktualnego położenia użytkownika – użytkownik nie wie, jak się poruszać lub powrócić do wcześniejszej pozycji.

 • Wyskakujące pop-upy – wyskakujące okienka denerwują i często użytkownik z automatu je zamyka albo nie wie, co z nimi zrobić, więc wychodzi ze strony.

 • Przeładowanie jaskrawymi kolorami, używanie wykrzykników w treści - zamiast zwracać uwagę, niepotrzebnie rozpraszają.

Dodatkowo trzeba podkreślić, że nieintuicyjna nawigacja to nie tylko kłopot dla użytkownika. Ten aspekt jest istotny również dla robotów wyszukiwarki, które mogą obniżać pozycję witryny. To samo tyczy się pierwszego opisanego problemu, czyli zbyt wolnego ładowania. Koniecznie zadbaj o te elementy na swojej stronie WWW. Ale najpierw sprawdź, czy Twoja witryna działa sprawnie i przekonaj się, jak zrobić audyt SEO.

[1] https://wpengine.com/wp-content/uploads/2015/09/WP-Engine-The-Power-of-One-Second_D3_Oct6.png

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas