Jakie są wady i zalety pracy na open space?

Jakie są wady i zalety pracy na open space?

Dziś coraz więcej pracodawców stawia na nowoczesne rozwiązania. Jednym z nich jest praca na open space, co staje się obecnie standardem w większości firm. Praca na jednej przestrzeni ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Z jednej strony usprawnia komunikację, z drugiej zabiera prywatność. Poznaj wady i zalety pracy na open space.

Jakie są zalety open space?

Łatwa komunikacja

Bez wątpienia praca na open space pozwala na szybki kontakt między działami. Wszyscy pracownicy mają ułatwioną komunikacje, więc przepływ informacji jest sprawny i nie wymaga nawet dzwonienia czy pisania maili, wystarczy przejść kilka biurek. W ten sposób można szybko podjąć ważną decyzję lub ustalić istotne szczegóły.

Lepsza kreatywność

Nie od dziś wiadomo, że praca w grupie sprzyja kreatywności, co potwierdzają liczne badania oraz specjaliści od konsultingu. Co dwie głowa, to nie jedna, a właściwie kilka głów, więc praca na open space może naprawdę usprawnić pracę i wpłynąć na to, że pracownicy będą sypać pomysłami jak z rękawa.   

Poczucie wspólnoty

Od wieków ludzie łączyli się w pary i tworzyli grupy. W zespole raźniej, wtedy wzmacnia się poczucie bezpieczeństwa. Nie mu tu mowy o izolowaniu pracownika. Praca w jednym miejscu może umocnić relację i pozytywnie wpłynąć na atmosferę w pracy, oczywiście pod warunkiem że wszyscy będą przestrzegać zasad i szanować potrzeby innych.

Optymalne wykorzystanie przestrzeni

Dobra aranżacja open space pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni, a co za tym idzie pracodawca może obniżyć koszty wynajmu oraz utrzymania biura. Większa przestrzeń pozwala na umieszczenie większej liczby stanowisk. Przeczytaj, jak zaaranżować open space.

Jakie są wady open space?

Hałas utrudniający pracę

Normy poziomu hałasu w pracy są ściśle określone i wynoszą od 35 do 55 dB. Niestety w niektórych biurach normy te są przekraczane, co wcale nie jest trudne. Głośne rozmowy, dzwoniące telefony, szuranie krzeseł to wszystko wpływa na natężenie dźwięku. Chaos nie wpływa dobrze na koncentrację, a co za tym idzie wydajność pracy.

Kłopoty ze skupieniem

Głównym problemem, z jakim borykają się pracownicy open space, jest kłopot ze skupieniem uwagi. Rozpraszać może nie tylko hałas, ale także nieodpowiednia temperatura, klimatyzacja czy przechodzący za plecami współpracownicy. Jeśli nie masz pomysłu, jak skupić się w biurze, poznaj 7 wskazówek, jak pracować na open space.

Nieodpowiednia temperatura

Kolejnym punktem spornym w biurach open space  jest dostosowanie odpowiedniej temperatury do preferencji wszystkich pracowników. Zgodnie z przepisami temperatura w biurze nie może spaść poniżej 18 stopni, ani przekroczyć 30 stopni °C. Trzeba więc znaleźć złoty środek. Temperatura w granicach 22-24 stopni powinna zadowolić wszystkich.


Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz>>


Brak prywatności

Minusem pracy na open space jest zdecydowanie brak prywatności. Trudno rozwiązać ten problem, jednak pewien komfort mogą dać specjalne ścianki, które umieszcza się między biurkami. W wielu biurach funkcjonują wydzielone przestrzenie do relaksu, w których można przez chwilę odpocząć.

Mniejsza wydajność i produktywność

Mniejsza wydajność i produktywność pracowników to efekt wcześniej wymienionych minusów pracy na open space. Kłopoty ze skupieniem wynikające z nadmiernego hałasu i braku prywatności często nie przekładają się na wydajną pracę.

Konflikty między pracownikami

Praca w jednym pomieszczeniu może z jednej strony umocnić relacje między wszystkimi współpracownikami, z drugiej być punktem zapalnym konfliktów. Dlatego tak ważne jest szanowanie potrzeb innych. Przeczytaj, o jakich zasadach pracy na open space zapominamy.

Podziel się